LONDÝN
          jako na dlani

Adobe Flash Player required to view this file.

Nechcete čekat ve frontě u pokladny a chcete mít vstup zdarma? Potom si přečtěte o Londýnské turistické kartě London Pass a ušetřete v září dalších 6%

Chcete vědět víc?

Průvodce Londýnem

Banner

Hotely Londýn

Rezervujte Londýnské hotely se slevou až 50%

Banner

Máme pro Vás dobrou zprávu, pro naše návštěvníky jsme získali pěknou slevu na kartu London Pass platnou až do konce září. + nová sleva až 20% do 15.9.2016!

Chcete vědět víc?

25.11.12

Big Ben

Sdílej článek na Facebooku

 Big Ben nebo-li Velký Ben není název světoznámých a proslulých hodin v hlavním městě Velké Británie, ale pouze jeho zvučného zvonu. Tento téměř čtrnácti tunový zvon odbíjí každou celou hodinu a jeho zvuk zná velmi dobře každý obyvatel Londýna.

Krátká historie zvonu

big ben 4Big Ben má svůj domov v 106 metrů vysoké věží, která majestátně ční nad parlamentem. Zvon byl pojmenován po Siru Benjaminu Hallovi, který byl váženým Vrchním komisařem veřejných prací. Psal se rok 1858. Tento rok můžeme také považovat za narozeniny zvonu, neboť zvon byl v tomto roce slavnostně instalován. Vznik zvonu však začal jeho odlitím, které se uskutečnilo ve Whitechapelu. Málokdo však ví, že tento zvon byl v pořadí již druhý, který byl pro hodiny ve věži parlamentu vyráběn. První zvon totiž při testovacích zkouškách praskl. Big Ben však také nebyl jediný zvon, který byl pro štíhlou věž parlamentu odlit. Později následovaly ještě čtyři zvony, takže Big Ben má ještě čtyři menší bratry. Všechny čtyři zvony jsou menší a vyzvání nad Londýnem každou čtvrthodinu. Z technických informací ještě dodejme, že srdce zvonu váží 203 kilogramů a doba mezi jednotlivými údery Big Benu je pět vteřin. Ačkoli je Big Ben pořádně těžký, nejedná se o nejtěžší zvon ve Velké Británii. Big Ben má za svou váhu pouze bronzovou medaili, neboť se jedná o třetí nejtěžší zvon v Britském království.

Hodiny na věži

Hodiny na věži jsou podobně unikátní jako zvon Big Ben. Jsou totiž největší v celé Velké Británii. Hodiny jsou vyrobené z duté mědi a mají čtyři ciferníky s průměrem 7,5 metrů a minutovou ručičku, která je pro změnu dlouhá 4,25 metrů. Hodinové ciferníky se nacházejí ve výšce 55 metrů nad zemí. Autorem těchto velkých hodin je amatérský hodinář Edmund Beckett Denison. Za designem hodinových ručiček však spočívá August Pugin. Na spodní straně malebného ciferníku je napsán nápis v latinském jazyce, který říká: DOMINE SALVAM FAC REGINAM NOSTRAM VICTORIAM PRIMAM, což v českém překladu znamená: Pán ochraňuje naši královnu Viktorii první. Hodiny téměř nepřetržitě fungují od května roku 1859, jsou tedy o rok mladší než zvon Big Ben. Jejich hluboké tóny jsou atypické, nicméně staly se symbolem Velké Británie po celém světě. Za svou popularitu vděčí také britské stanici BBC, která tento zvuk každý den vysílá do éteru.

Kde se Big Ben nachází?

Big Ben můžete slyšet v londýnské čtvrti Whitehall a Westminster. Věž je součástí Westminsterského paláce a nachází se na jeho severovýchodní straně. Nejblíže se k věži dostanete ze stanice metra Westminster. Věž je však pro veřejnost uzavřena, takže se na věž můžete dívat pouze zpovzdálí.

Poznávacá zájezd s prohlídkou Londýnské věže Big Ben, autobusový zájezd na pět dnů. Na tomto poznávacím zájezdu budete mít možnost vidět nejen Big Ben, ale také prohlídku Greenwiche – observatoř, Muzeum námořnictví, Královská námořní akademie, Westminster bridge, Parlament, Westminster Abbey, Whitehall, Trafalgar Square, Covent Garden, Windsor Castle, British Museum, muzeum voskových figurín Madame Tussaud’s, Baker Street – dům Sherloka Holmese, katedrála Sv. Pavla, procházka po jižním břehu Temže – Southbank – Tate Modern, Globe, Southwerská katedrála, London Bridge, Buckinghamský palác, pěší procházka St. James Park, Piccadily Circus, Leicester Square, čínská čtvrť, Soho, poté London Eye, cesta historickou linkou londýnského patrového červeného autobusu k Toweru, prohlídka Tower of London,Tower Bridge, Doky Sv. Kateřiny. Následuje cesta vláčkem přes čtvrť Canary Wharf do Greenwiche. Nezapomenutelný poznávací zájezd do Londýna s kvalitním průvodcem.
Sdílej článek na Facebooku

London Pass

Londýnská turistická karta

london pass3

Ušetřete na vstupném do Londýnských památek, nečekejte ve frontách, neplaťte za Londýnskou MHD. Používejte London Pass a ušetřete. S naším slevovým kódem a akční slevou ušetříte ještě víc.

Chcete vědět víc?

Jízdenky do Londýna

Kam dál?

Průvodce Londýnem na DVD

Banner

Londýn letenky

Banner

Průvodce světem

Banner