26.09.13

Hyde park

Aktualizováno 26.09.13

Hyde Park patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším londýnským parkům, neboť se nachází v samotném srdci města nad Temží.

Několik čísel o Hyde Parku

Plocha rozlehlého Hyde Parku činí 1,4 kilometrů čtverečních. Pokud však k Hyde Parku budeme počítat i sousední Kensingtonské zahrady, pak celý park měří 2,5 kilometrů čtverečních.

Historie Hyde Parku

Historie Hyde Parku začíná u anglického krále Jindřich VIII., který rozlehlý pozemek dostal od mnišské komunity z nedalekého Westminsterského opatství. Tento pěkný dar obdržel král v roce 1536. Rozsáhlý park byl nejprve soukromým revírem, který byl využíván ke královským honům. Velký zásah do parku pak udělal v roce 1637 anglický král Karel I., který zpřístupnil nádhernou zelenou přírodu široké londýnské veřejnosti.

hyde park mensi

Hyde Park je velmi velký a najdete v něm spoustu krásných staveb či fontán.

Velkým a významným průlomem v historii Hyde Parku byl také rok 1820. V tomto roce je park kompletně změněn. Celou přestavbu parku navrhl architekt Decimus Burton. Zásluhou pana Burtona dostává park zcela jinou podobu, z parku se stává velmi pestrá příroda, která je obohacena lidskými artefakty.

Nenechte si ujít

Hyde Park je zajímavý po všech stránkách. Pokud rozlehlý park v klidu projdete, nebudete určitě zklamáni. Velmi frekventovaným místem v parku jsou například romantická jezera Serpentine, která jsou sice uměle vytvořená, nicméně patří k vděčným místem odpočinku pro mnoho Londýňanů. Dalším vděčným místem je Marble Arch, které se nachází v severovýchodní části parku. Jedná se o mramorový oblouk od anglického sochaře Johna Nashe.

hyde park 3 mensi

Noční osvětlený Hyde Park

Nejznámější části Hyde Parku je bezesporu takzvaný Speakers´ Corner. V tomto řečnickém rohu parku je možno svobodně vyjadřovat své náboženské nebo politické názory, aniž byste byli potrestáni nebo pokutováni. Speakers´ Corner se nachází v severovýchodní části parku. Četní řečníci zde vystupují již od roku 1872.

Hyde Park je otevřený pro každého

Hyde Park najdete v centru Londýna v městské části Westminster. K Hyde Parku se nejlépe dopravíte londýnským metrem. Výstupní stanice jsou Hyde Park Corner nebo Lancaster Gate či Knightsbridge a Marble Arch. Hyde Park je přístupný široké veřejnosti po celý týden od pěti hodin rána až do půlnoci. V Hyde Parku je velké množství laviček, takže si zde můžete v klidu sednout a kochat se zdejší nádhernou a okouzlující přírodu.