LONDÝN
          jako na dlani

Adobe Flash Player required to view this file.

Nechcete čekat ve frontě u pokladny a chcete mít vstup zdarma? Potom si přečtěte o Londýnské turistické kartě London Pass a ušetřete v září dalších 6%

Chcete vědět víc?

Průvodce Londýnem

Banner

Hotely Londýn

Rezervujte Londýnské hotely se slevou až 50%

Banner

Máme pro Vás dobrou zprávu, pro naše návštěvníky jsme získali pěknou slevu na kartu London Pass platnou až do konce září. + nová sleva až 20% do 15.9.2016!

Chcete vědět víc?

04.02.12

Historická ikona Londýna jménem Jack Rozparovač.

Sdílej článek na Facebooku

Jack RozparovačHistoricky jedna z nejvýznamnějších postav Londýna, zná jí celý svět, bylo o ní napsáno mnoho knih a divadelních her, bylo natočeno mnoho snímků o této osobě, aniž by kdy kdo zjistil, kdo ona osoba ve skutečnosti byla. Ano jedná se o osobu jménem Jack Rozparovač, tajemství rozparovače (Jack Ripper) se nikdy nepodařilo vysvětlit a rozkrýt, ačkoli na případu Jacka rozparovače pracovala metropolitní policie, městská policie a vyšetřovatelé Scotland Yardu. Jméno Jacka Rozparovače se tak dodnes nese celým Londýnem a je asi málokdo koho byste se zeptali a nevěděl, kdo to Jack Rozparovač byl.

V letech 1888 až 1891 se v Londýnské čtvrti East End stala série vražd, které jsou známé jako Whitechapelské vraždy. Série těchto vražd byla způsobena několika lidmi a ne všechny vraždy jsou dílem Jacka Rozparovače, protože některé se podařilo objasnit. Celkem tedy šlo o jedenáct vražd, z nichž se nakonec Jacku Rozparovači připisuje pět z nich. Přesto že na případu spolupracovalo několik policejních jednotek, nikdy se nepodařilo Jacka Rozparovače chytit a připojit tak k tomuto slavnému Londýnskému jménu, také nějakou identitu. Pravdou ale je, že podezřelých bylo několik, mezi hlavní podezřelé, mezi kterými snad byl i praví Jack Rozparovač vyniká čtveřice lidí žijících v Londýně. Jednalo se o Poláka žijícího ve Whitechapelu jménem Kosminski, dále pak jedenatřicetiletého advokáta a učitele Montague John Druitt, který ale spáchal v prosinci 1888 sebevraždu. Další podezřelí byl Michael Ostrog, zloděj a podvodník Ruské národnosti, který byl několikrát držen v ústavní péči a nakonec doktor Francis J Thublety, což byl šestapadesátiletý lékař, který byl zatčen v listopadu 1888 a po zaplacení kauce, měsíc na to uprchl ze země.

Teorií proč se v Londýně vraždilo, je mnoho, teorií proč vraždil Jack Rozparovač je snad ještě více, možná právě to, že případ nebyl nikdy uzavřen a nikdo vlastně neví, kdo byl Jack Rozparovač, dělá z této osoby tak váženou a známou historickou ikonu Londýna. Všeobecně se ale má za to, že osoba Jacka Rozparovače byl někdo, kdo se vyznal v anatomii člověka a měl zkušenosti s prací s masem, možná to byl lékař anebo řezník, kdo ví. Další teorie vznikají okolo toho, proč byly zavražděny vždy jen prostitutky? Některé teorie tvrdí, že osoba Jacka Rozparovače byla nakažena nějakou pohlavní chorobou právě od prostitutky. Jedno se ale přeci jen ví, proč zrovna Jack Rozparovač? Mohl za to dopis, který se objevil v Central News Agency a údajně ho napsal sám Jack Rozparovač. Oběti Londýnského masového vraha Jacka Rozparovače, prostitutky nebyli zavražděny daleko od sebe, může se vám tak stát, že při dovolené v Londýně se budete pohybovat  někde blízko těchto míst. Níže vám popíšeme místa, kde se jednotlivé vraždy stali, a bude jen na vás, jestli budete chtít tato historicky slavná místa zahalená tajemnem navštívit a ponořit se tak do mystické historie spojené se jménem Jacka Rozparovače.

Mary Ann Nicholsová byla zavražděna v pátek 31. srpna roku 1888 a její tělo bylo nalezeno na zemi před vchodem do stájí na dnešní Durwan Street která se nachází zhruba 200 metrů od Londýnské nemocnice ne Whitechaplu.

Annie Chapman byla zabita v sobotu 8 září roku 1888 a její tělo se našlo na zadním dvoře domu číslo 29 v Hanbury Street ve Spitalfields.

Elizabeth Stride původem ze Švédska byla zabita v neděli 30 září roku 1888 a její tělo se našlo ve Whitechapelu na zemi v ulici 40 Berner Street což je dnešní Henriques Street.

Catherine Eddowes byla další z obětí Jacka Rozparovače a byla zabita v neděli 30 září roku 1888, ve stejný den jako předešlá oběť, ale její tělo se našlo v centru Londýna na Mitre Square u Aldgate.

Mary Jane Kelly přezdívaná Ginger, byla zavražděna v pátek 9 listopadu roku 1888 a její nejvíce zohavené tělo bylo objeveno v posteli v jejím pokoji v domě na ulici Millers Court 13 ve čtvrti Spitalfields.

Osoba Jacka Rozparovače je bezpochyby velmi významnou Londýnskou ikonou, a pokud Londýn navštívíte, můžete si představit, co vše se v tomto městě za dobu jeho historie mohlo udát.

Letecky do Londýna s volným programem

 


 

Sdílej článek na Facebooku

Nechcete platit vstupné?

london_passNechcete čekat ve frontě u pokladny a chcete mít vstup zdarma? Potom si přečtěte o Londýnské turistické kartě London Pass a London Travelcard a ušetřete na vstupném do památek.

Chcete vědět víc?

Průvodce Londýnem na DVD

Banner

Londýn letenky

Banner

Průvodce světem

Banner