LONDÝN
          jako na dlani

Adobe Flash Player required to view this file.

Nechcete čekat ve frontě u pokladny a chcete mít vstup zdarma? Potom si přečtěte o Londýnské turistické kartě London Pass a ušetřete v září dalších 6%

Chcete vědět víc?

Průvodce Londýnem

Banner

Hotely Londýn

Rezervujte Londýnské hotely se slevou až 50%

Banner

Máme pro Vás dobrou zprávu, pro naše návštěvníky jsme získali pěknou slevu na kartu London Pass platnou až do konce září. + nová sleva až 20% do 15.9.2016!

Chcete vědět víc?

27.10.12

Katedrála svatého Pavla

Sdílej článek na Facebooku

Dlouhá historie katedrály svatého Pavla

Na místě, kde stojí velkolepý chrám svatého Pavla, předcházelo několik křesťanských svatyň. První křesťanský kostel, který tady stál, byl dřevěný a vyrostl již v 7. století. Už tehdy však byl zasvěcen apoštolu Pavlovi. Později zde stály mohutné kostely z kamene, které postavili Sasové a Normané. Další stavbou kostela svatého Pavla měla gotickou podobu. Tento gotický svatostánek byl však zničen při velkém a rozsáhlém požáru Londýna v roce 1666.

Současná podoba katedrály

Současná podoba katedrály svatého Pavla pochází od anglického architekta Christophera Wrena. Původní Wrenův návrh měl podobu řeckého kříže. Tento návrh však musel přepracovat, takže půdorys kostela dostal podobu tradičního latinského kříže s dlouhou hlavní lodí a krátkými transepty. Katedrála se stavěla zhruba třicet let, bylo to v období let 1675-1710. Celková suma za výstavbu tohoto velkolepého svatostánku se vyšplhala na 747 954 liber.

st paul cathedral 2

Katedrála svatého Pavla se stala důstojným místem řadě slavnostních událostí v životě Velké Británie. V pohnutém 20. století se zde konal kupříkladu státní pohřeb britského státníka W.Churchilla nebo velká svatba prince Charlese a princezny Diany. V 21. století se v této katedrále sloužila smuteční mše za oběti teroristického útoku z 11. září 2001 v New Yorku.

Katedrála svatého Pavla je druhou největší církevní stavbou na světě a stolec zde má londýnský arcibiskup.

Vrcholem katedrály svatého Pavla je pozoruhodná Whispering Gallery, která se nachází 30 metrů nad podlahou katedrály a je známá pro svou dokonalou akustiku. Dalších 55 metrú nad galerijí je Golden Gallery, která nabízí úchvatný panoramatický výhled na centrální Londýn.

Katedrála svatého Pavla je otevřená i pro veřejnost

Katedrála svatého Pavla je přístupná veřejnosti každý den, kromě neděle. Katedrálu můžete navštívit od pondělí do soboty. Otevřeno je od 8.30 do 16.00 hodin odpoledne, poslední vstup je tedy v 16.00. Vstup do katedrály je zpoplatněn, vstupné pro dospělého stojí 15 liber, děti zaplatí za vstup 6 liber. S použitím karty London Pass je vstup samozřejmě zdarma a navíc možnost využít vstup pro majitele karet London Pass a nezdržovat se tak ne frontách.

Jak se dostanu ke katedrále

Katedrála není daleko od londýnského metra, nejbližší stanice metra je Central Line. Od východu z metra se ke katedrále dostanete za necelé dvě minuty. Pokud si chcete udělat delší procházku kolem okolí katedrály, vystupte na stanicích metra Mansion House nebo Cannon Street. Pokud pojedete autobusem, dopraví vás ke katedrále linky 4, 11, 15, 23, 25, 26, 100 a 242. Pokud budete do Londýna přijíždět vlakem, musíte vystoupit na vlakovém nádraží Cannon Stret nebo Blackfriars. Od těchto vlakových stanic je to ke katedrále zhruba osm minut pěšky.

 

Poznávacá zájezd s prohlídkou St Pauls CathedralAutobusový zájezd na pět dnů. Na tomto poznávacím zájezdu budete mít možnost vidět nejen hrad Windsor, ale také prohlídku Greenwiche – observatoř, Muzeum námořnictví, Královská námořní akademie, Westminster bridge, parlament, Big Ben, Westminster Abbey, Whitehall, Trafalgar Square, Covent Garden, Windsor Castle, British Museum, muzeum voskových figurín Madame Tussaud’s, Baker Street – dům Sherloka Holmese, katedrála Sv. Pavla, procházka po jižním břehu Temže – Southbank – Tate Modern, Globe, Southwerská katedrála, London Bridge, Buckinghamský palác, pěší procházka St. James Park, Piccadily Circus, Leicester Square, čínská čtvrť, Soho, poté London Eye, cesta historickou linkou londýnského patrového červeného autobusu k Toweru, prohlídka Tower of London,Tower Bridge, Doky Sv. Kateřiny. Následuje cesta vláčkem přes čtvrť Canary Wharf do Greenwiche. Nezapomenutelný poznávací zájezd do Londýna s kvalitním průvodcem.

 

Sdílej článek na Facebooku

London Pass

Londýnská turistická karta

london pass3

Ušetřete na vstupném do Londýnských památek, nečekejte ve frontách, neplaťte za Londýnskou MHD. Používejte London Pass a ušetřete. S naším slevovým kódem a akční slevou ušetříte ještě víc.

Chcete vědět víc?

Jízdenky do Londýna

Kam dál?

Průvodce Londýnem na DVD

Banner

Londýn letenky

Banner

Průvodce světem

Banner