LONDÝN
          jako na dlani

Adobe Flash Player required to view this file.

Nechcete čekat ve frontě u pokladny a chcete mít vstup zdarma? Potom si přečtěte o Londýnské turistické kartě London Pass a ušetřete v září dalších 6%

Chcete vědět víc?

Průvodce Londýnem

Banner

Hotely Londýn

Rezervujte Londýnské hotely se slevou až 50%

Banner

Máme pro Vás dobrou zprávu, pro naše návštěvníky jsme získali pěknou slevu na kartu London Pass platnou až do konce září. + nová sleva až 20% do 15.9.2016!

Chcete vědět víc?

29.03.13

Křižník HMS Belfast

Sdílej článek na Facebooku

Pokud vás zajímají válečné lodě, navštivte hlavní město Velké Británie, kde jednu velkou námořnickou loď uvidíte. Jedná se o námořní válečnou loď, které je na řece Temži a jmenuje se HMS Belfast.

Popis a historie lodi

Válečná loď HMS Belfast je lehkým křižníkem, která již spokojeně kotví na řece Temži, neboť již dosloužila. Jedná se o válečnou loď třídy Town, podtřídy Edinburgh britského válečného námořnictva. I když se jedná o "lehký" křižník, mnohého laika překvapí, že je to pořádně velká loď, kterou rozhodně nepřehlédnete. HMS Belfast je nejtěžší koráb ve své třídě, který ve svých nejlepších časech určitě nelenil, nýbrž byl aktivní v mnoha bojích, především pak během druhé světové války. V mnohých bojích byl tento lehký křižník velmi zdárný a úspěšný, takže lze o něm hovořit jako o britském hrdinovi par excellence. Za své zásluhy byl pak náležitě odměněn, neboť neskončil na šrotišti, ale je dál obdivován všemi obyvateli a návštěvníky Londýna. Z obávané válečnické lodi se stalo poučné a velmi zajímavé muzeum.

belfast 2

Křižník HMS Belfast v celé své kráse

Technické zajímavosti HMS Belfastu

Lehký křižník HMS Belfast je skutečně nepřehlédnutelnou lodí, která se může pyšnit tím, že na délku měří 187 metrů. Šířka lodi je rovněž úctyhodná, neboť měří 20 metrů. Ponor křižníku je 6 až 7 metrů, vše záleží na tom, jak je loď celkově naložená. Maximální rychlost Belfastu je 32 uzlů, což je zhruba 60 kilometrů v hodině, takže by loď měla předjet každé tuzemské vozidlo, které projíždí obcí. V době největší slávy křižníku se na loď vlezlo až 881 mužů, kteří ovládali celkem 50 velkých děl různých ráží a dva těžké torpédomety.

Současnost lodi

Současný provozovatel lodi je Imperial War Museum. Křižník Belfast uvidíte na kotviště v Symon's Harf, což je londýnská oblast London Bridge a Tower Bridge. Loď byla poprvé představena veřejnosti 21. října roku 1971, kdy došlo u příležitosti oslav bitvy u Trafalgaru k slavnostnímu otevření lodi. Od té doby slouží jako muzeum dodnes a každoročně zde projde přes čtvrt milionu turistů z celého světa.

belfast

Příď křižníku HMS Belfast, v pozadí most Tower Bridge.

Pokud se na Belfastu ocitnete, můžete zde prošmejdit pět pater od strojovny až po kapitánův můstek. Celá expozice na lodi je velmi interaktivní a zachycuje všední práci námořníků. Na palubě i v podpalubích tak uvidíte figuríny námořníků v běžných činnostech. Pokud sejdete do kuchyně, tak uvidíte námořníky vařit, pokud se ocitnete v telegrafní stanici, tak pro změnu spatříte štíhlé figuríny přebírat korespondenci a dopisy.

Za návštěvu muzea zaplatíte 14,50 britských liber. Děti do 16 let mají vstup zdarma. Studenti a důchodci mají vstup za 11,60 britských liber. K muzeu se nejrychleji dostanete londýnským metrem (linka Northern and Jubilee Line), když vystoupíte na stanici London Bridge a pak půjdete pět minut pěšky.

Další zajímavé památky Londýna, Muzeum Sherlocka Holmese, prohlídka Greenwiche – observatoř, Muzeum námořnictví, Královská námořní akademie, Westminster bridge, parlament, Big Ben, Westminster Abbey, Whitehall, Trafalgar Square, Covent Garden, Windsor Castle, British Museum, muzeum voskových figurín Madame Tussaud’s, Národní Londýnskou galerii, katedrála Sv. Pavla, procházka po jižním břehu Temže – Southbank – Tate Modern, Globe, Southwerská katedrála, London Bridge, Buckinghamský palác, pěší procházka St. James Park, Piccadily Circus, Leicester Square, čínská čtvrť, Soho, poté London Eye, cesta historickou linkou londýnského patrového červeného autobusu k Toweru, prohlídka Tower of London,Tower Bridge, Doky Sv. Kateřiny. Následuje cesta vláčkem přes čtvrť Canary Wharf do Greenwiche. Nezapomenutelný poznávací zájezd do Londýna s kvalitním průvodcem.
Sdílej článek na Facebooku

London Pass

Londýnská turistická karta

london pass3

Ušetřete na vstupném do Londýnských památek, nečekejte ve frontách, neplaťte za Londýnskou MHD. Používejte London Pass a ušetřete. S naším slevovým kódem a akční slevou ušetříte ještě víc.

Chcete vědět víc?

Jízdenky do Londýna

Kam dál?

Průvodce Londýnem na DVD

Banner

Londýn letenky

Banner

Průvodce světem

Banner