LONDÝN
          jako na dlani

Adobe Flash Player required to view this file.

Nechcete čekat ve frontě u pokladny a chcete mít vstup zdarma? Potom si přečtěte o Londýnské turistické kartě London Pass a ušetřete v září dalších 6%

Chcete vědět víc?

Průvodce Londýnem

Banner

Hotely Londýn

Rezervujte Londýnské hotely se slevou až 50%

Banner

Máme pro Vás dobrou zprávu, pro naše návštěvníky jsme získali pěknou slevu na kartu London Pass platnou až do konce září. + nová sleva až 20% do 15.9.2016!

Chcete vědět víc?

20.01.12

Geografie Londýna

Sdílej článek na Facebooku

Velký Londýn, je, co se členění týká nejvyšším správním bodem v členění městských částí Londýna. Londýn se dále dělí na vnitřní a vnější Londýn a řeka Temže ho dále rozděluje na severní a jižní část a tvoří tak pomyslný střed města a neformální centrum Londýna, původní souřadnice centra se nacházejí na Charing Cross nedaleko Trafalgar Square a Whitehall. Oblast Velkého Londýna je součástí oblasti, která kdysi patřila k území hrabství Middlesex, Kent, Surrey, Essex a Hertfordshire.

Velký Londýn má rozlohu 1583 km2 a v roce 2001 dosahovala populace Londýna přes 7 milionů obyvatel a hustotu osídlení 4542 obyvatel na kilometr čtvereční celá metropole Londýn je daleko větší aglomerace, rozkládá se na ploše 8382 km2 a žije v ní přes 12 milionů obyvatel s hustotou osídlení 1510 obyvatel na kilometr čtvereční. Londýn je moderní město, kterým jako dominanta protéká řeka Temže, splavná řeka která protéká městem od jihozápadu k východu. Londýn se rozkládá díky Temži na poměrně rovném terénu, najdeme zde jen pár zvlněných míst a vyvýšenin jako například Parliament Hill nebo Addington Hills.

I samotná řeka se za dobu rozmachu Londýna dost změnila, dnes řeka dosahuje sotva pětinu šířky jakou měla kdysi, množství bažin které jí obklopovali, dnes zaujímá zastavěná plocha. Temže je přílivová řeka a jako taková neustále vystavuje Londýn záplavám. Hrozba záplav se zvyšuje, jak jde nahoru hladina moře, tento pomalý, ale neustálý růst hladiny moře donutil Londýnskou radnici k rozhodnutí o výstavbě přílivových bran na řece Temži. V roce 1974 byli zahájeni práce na stavbě bariéry na řece Temže u Woolwich. Tato bariéra ochrání Londýn minimálně do roku 2070, kdy se počítá s její úpravou, kvůli již zmíněné výšce hladiny přílivových vln.

Londýn je rozdělen do 32 městských obvodů, jakožto obrovská městská aglomerace je Londýňany často popisována pomocí názvů okresů jako například Bloomsbury, Mayfair, Wembley a Whitechapel. Jedná se jen o neformální, ale přesto používané označení a odráží se v něm jména vesnic, které Londýn při svém rozmachu absorboval. Díky tradicím se tato jména vesniček a farností zachovala dodnes. Od roku 1965 je teprve Londýn rozdělen ofciálně do oněch 32 čtvrtí. Hlavní rozdělení Londýna můžeme shrnout následně, Starobylé centrum města Londýna je hlavní finanční centrum, část finančních center se pomalu začíná přesouvat do Canary Wharf v přístavní čtvrti na východě.

West End je zase Londýnskou čtvrtí zábavy a nakupování a je to nejčastější cíl turistů, kteří do Londýna každoročně přijíždějí. Západní Londýn je pro změnu oblast s těmi nejdražšími rezidenčními oblastmi kde se pozemky a nemovitosti prodávají za desítky milionů liber. Průměrná cena nemovitosti v Kensingtonu a Chelsea je 894 tisíc liber. East End je oblast Londýna, která je nejblíže původnímu přístavu, oblast známá svým největším výskytem přistěhovalců a nejchudších oblastí v Londýně. V okolí East London je vidět velký průmyslový rozvoj.

Londýnské čtvrti:

City of London
City of Westminster
Kensington a Chelsea
Hammersmith a Fulham
Wandsworth
Lambeth
Southwark
Tower Hamlets
Hackney
Islington
Camden

Brent
Ealing
Hounslow
Richmond upon Thames
Kingston upon Thames
Merton
Sutton
Crovdon
Bromley
Lewisham
Greenwich

Bexley
Havering
Barking and Dagenham
Redbridge
Newham
Waltham Forest
Haringey
Enfield
Barnet
Harrow
Hillingdon

 

 

Sdílej článek na Facebooku

london_pass Nechcete utrácet za lístky na Londýnskou MHD? Potom si přečtěte o Londýnské turistické kartě London Travelcard a ušetřete za cestování po Londýně.

Chcete vědět víc?

Průvodce Londýnem na DVD

Banner

Londýn letenky

Banner

Průvodce světem

Banner