LONDÝN
          jako na dlani

Adobe Flash Player required to view this file.

Nechcete čekat ve frontě u pokladny a chcete mít vstup zdarma? Potom si přečtěte o Londýnské turistické kartě London Pass a ušetřete v září dalších 6%

Chcete vědět víc?

Průvodce Londýnem

Banner

Hotely Londýn

Rezervujte Londýnské hotely se slevou až 50%

Banner

Máme pro Vás dobrou zprávu, pro naše návštěvníky jsme získali pěknou slevu na kartu London Pass platnou až do konce září. + nová sleva až 20% do 15.9.2016!

Chcete vědět víc?

16.03.12

Londýnská královská garda.

Sdílej článek na Facebooku

Jednou z historických ikon Londýna, je bezesporu Londýnská královská garda. Dnes se na střídání stráží královské gardy jezdí dívat spíše už jen turisté, přesto je tato garda součástí Londýnských dějin gard_backingham_9a jistou ikonou tohoto města. Členství v královské gardě je výsostné a do královské gardy se jen tak někdo nedostane. Přijetí do královské gardy je pro vojáky Anglické armády nevýslovná čest. Není proto divu, že podmínky pro přijetí jsou velmi přísné. Na to, aby se mohl voják stát členem například gardy strážící Londýnský Buckinghamský palác, je nutné odsloužit v armádě několik let a ani tak není přijetí snadné. Garda strážící Londýnský Buckinghamský palác má omezený počet členů.

Historie této gardy je dlouhá a poměrně rozvětvená, garda má totiž několik pluků a nejde tedy jen o královskou gardu stojící na stráži před Londýnským Buckinghamským palácem. V královské gardě najdete i jízdní pluk, královskou hudbu a další jednotky. U vchodu do Londýnského Buckinghamského paláce můžete tedy spatřit stráže v krásných zlatočervených uniformách. Královninu gardu v zlatočervených uniformách můžete ale v Londýně spatřit na několika místech, tato garda slouží jako stráž například v Tower of London nebo na zámku Windsor a navíc působí při ceremoniálech po celém světě, kam se hne královna Anglie, tam jde s ní i její garda.

gard_backingham_3Historie královské gardy sahá zhruba do 17 století, z této doby také pocházejí uniformy všech jednotek královské gardy, to jediné moderní co na nich najdete, jsou samozřejmě automatické zbraně, dnes by již muškety opravdu neobstáli. Nutno podotknout, že pokud budeme brát královskou gardu jako celek, musíme na rovinu říct, že jsou to opravdu profesionálové a vojáci sloužící v královské gardě procházejí tím nejlepším, velmi náročným výcvikem. V Londýně, konkrétně před vstupem k Buckinghamskému paláci na Whitehallu v Horse Guards Parade můžete spatřit jízdní pluk královské gardy zvaný Household Cavalry Regiment.

Rozdíl v jednotlivých plucích královské gardy, je patrný spíše po detailnějším prohlédnutí uniforem, jedná se například o znak na náramenících, nebo barva pera, které mají gardisté na svých chlupatých čepicích. Ti všímavější poznají rozdíl i na takových detailech jako jsou knoflíky na blůze gardistů. V Londýně proto můžete narazit na pluky Granátnické gardy, Skotské gardy, Irské gardy nebo Velšské gardy. Každá měla v historii královské gardy svou úlohu a plnila rozkazy krále a královny. Trochu samostatnou kapitolu královské gardy tvoří členové umístění v Tower of London, tito vojáci zvaní Beefeaters, oficiální označení Yeomen Warders. Tato garda vznikla již v roce 1485 jako osobní stráž Toweru. Garda čítající pouhých 38 členů je vybírána z vojenských veteránů, majících odslouženo nejméně 22 let v armádě a musí dosáhnout určité hodnosti. Jak léta fungování této gardy plynou, mění se také podmínky pro nové uchazeče a tak se například v roce 2007 dostala do královské gardy strážící Londýnský Tower i žena, poprvé v historii byla přijata do řad gardistů žena, i když už to před ní pár uchazeček zkoušelo, nebyli úspěšné. S tower_guardtohoto důvodu musela projít určitou úpravou i uniforma, která je typicky šitá pro muže, se malinko poupravila, aby jí mohla obléci i žena. Barva uniformy samozřejmě zůstala zachována a Yeomen Warders se po Toweru procházejí jednak ve slavnostní zlatočervené pestré uniformě a také je zde uvidíte v pracovní černočervené.

Pokud do Londýna zavítáte, určitě si nenechte ujít střídání stráží královské gardy, nebo nějakou z přehlídek, které se královská garda účastní, je to nezapomenutelný zážitek.

Letecky do Londýna s volným programem


Sdílej článek na Facebooku

Nechcete platit vstupné?

london_passNechcete čekat ve frontě u pokladny a chcete mít vstup zdarma? Potom si přečtěte o Londýnské turistické kartě London Pass a London Travelcard a ušetřete na vstupném do památek.

Chcete vědět víc?

Průvodce Londýnem na DVD

Banner

Londýn letenky

Banner

Průvodce světem

Banner