LONDÝN
          jako na dlani

Adobe Flash Player required to view this file.

Hotely Londýn

Rezervujte Londýnské hotely se slevou až 50%

Banner

Londýnské oko

Sdílej článek na Facebooku

Popis Londýnského kola

oko 2 Londýnské kolo se anglicky řekne London Eye, ovšem oficiální označení zní British Airways London Eye. Mezi Londýňany však je někdy označováno jako Millenium Wheel, což česky znamená Kolo tisíciletí.

Londýnské oko je především velkou poutní atrakcí, která se vypíná do výšky 135 metrů. Z této výšky máte nádherný panoramatický výhled na celý Londýn. Obrovské kolo má celkem 32 plně komfortních a klimatizovaných kabin. Do každé kabiny se vleze 25 lidí.

Jak se k Londýnskému kolu dostanete?

Nejrychleji se k Londýnskému oku dostanete londýnským metrem, stačí, když vystoupíte na stanici metra Westminster nebo Waterloo, pak už dojdete pěšky.
Historie Londýnského kola

Obří Londýnské kolo bylo poprvé široké veřejnosti ukázáno v roce 1999, ostrý start však nastal až v roce 2000, proto se také kolu někdy říká Millenium Wheel, neboť hlavní město Velké Británie chtělo vykročit do nového tisíciletí novou a bombastickou atrakcí.

Duchovními otci celé stavby jsou architekti Malcolm Cook, David Marks, Jule Barfieldová, Mark Sparrowhawk, Steven Chilton a Nic Bailey. Realizace stavby je však mezinárodním dílem. Na realizaci této velké stavby se totiž podíleli různé národnosti. Konstrukci kola vyrobili Holanďané, otáčecí část pak byla dílem Britů. Výraznou stopu na Londýnském kole má však také Česká republika, konkrétně firma Škoda, která vyrobila pro kolo hřídel a náboj. Ložisko kola pak bylo zhotoveno v Německu, lana jsou pro změnu z Itálie a komfortní kabiny pro cestující mají svůj původ ve Francii. Krásně moderní kabiny jsou důmyslně uchyceny na vnějším kruhu kola. Rychlost vnějšího kola je zhruba 0,9 kilometrů za hodinu, což v praxi znamená, že jedna otáčka kola trvá přibližně 30 minut. Pohyb celého kola je však natolik pomalý, že kolo se prakticky vůbec nezastavuje. Kolo se zastavuje pouze v případě, že do kabin nastupují a vystupují invalidní lidé nebo starší turisté. Obří kolo váží 1700 tun.

oko

Praktické informace

Londýnské oko je pro veřejnost otevřeno každý den. V hlavní turistickou sezónu je otevřeno od 10 do 21 hodiny. Vstup na kolo však není příliš levnou záležitostí, dospělá vstupenka vás na jeden vyhlídkový let přijde na 15,17 liber. Děti od 4 do 16 let zaplatí 7,59 liber, důchodcovská sleva je 11,74 liber. Pouze děti do 4 roků mají vyhlídkový let zcela zdarma. Londýnské kolo v současné době provozuje společnost Tussauds Group.

Poznávacá zájezd s vyhlídkovou jízdou na Londýnském kole, autobusový zájezd na pět dnů. Na tomto poznávacím zájezdu budete mít možnost vidět Londýn z ptačí perspektivy, a také prohlídku Greenwiche – observatoř, Muzeum námořnictví, Královská námořní akademie, Westminster bridge, parlament, Big Ben, Westminster Abbey, Whitehall, Trafalgar Square, Covent Garden, Windsor Castle, British Museum, muzeum voskových figurín Madame Tussaud’s, Národní Londýnskou galerii, katedrála Sv. Pavla, procházka po jižním břehu Temže – Southbank – Tate Modern, Globe, Southwerská katedrála, London Bridge, Buckinghamský palác, pěší procházka St. James Park, Piccadily Circus, Leicester Square, čínská čtvrť, Soho,muzeum Sherlocka Holmese, cesta historickou linkou londýnského patrového červeného autobusu k Toweru, prohlídka Tower of London,Tower Bridge, Doky Sv. Kateřiny. Následuje cesta vláčkem přes čtvrť Canary Wharf do Greenwiche. Nezapomenutelný poznávací zájezd do Londýna s kvalitním průvodcem.
Sdílej článek na Facebooku

London Pass

Londýnská turistická karta

london pass3

Ušetřete na vstupném do Londýnských památek, nečekejte ve frontách, neplaťte za Londýnskou MHD. Používejte London Pass a ušetřete. S naším slevovým kódem a akční slevou ušetříte ještě víc.

Chcete vědět víc?

Jízdenky do Londýna

Kam dál?

Průvodce Londýnem na DVD

Banner

Londýn letenky

Banner

Průvodce světem

Banner