LONDÝN
          jako na dlani

Adobe Flash Player required to view this file.

Nechcete čekat ve frontě u pokladny a chcete mít vstup zdarma? Potom si přečtěte o Londýnské turistické kartě London Pass a ušetřete v září dalších 6%

Chcete vědět víc?

Průvodce Londýnem

Banner

Hotely Londýn

Rezervujte Londýnské hotely se slevou až 50%

Banner

Máme pro Vás dobrou zprávu, pro naše návštěvníky jsme získali pěknou slevu na kartu London Pass platnou až do konce září. + nová sleva až 20% do 15.9.2016!

Chcete vědět víc?

Millenium Dome O2 arena v Londýně

Sdílej článek na Facebooku

Millenium Dome v Londýně je nezaměnitelnou moderní stavbou, která okrašluje město nad Temží od roku 2000. Stavba známá též jako London O2 arena a nově od roku 2012 také jako North Greenwich Arena se pyšní například největším prodejem vstupenek ze všech světových arén. V roce 2011 bylo prodáno 1,9 milionu lístků.

Dílo architekta Richarda Rogerse

Millenium Dome je dílem známého britského architekta Richarda Rogerse, který je znám svými modernistickými stavbami, které mají nezvyklý tvar. Kupolovitý Millennium Dome byl postaven v roce 2000 a může vám připadat jako bílý ježek s dlouhými a ostrými bodlinami. Neobvyklou stavbu najdete u cípu Greenwichského poloostrova. Největší akcí, která se v této hale pořádala, byly 30. letní olympijské hry v roce 2012. V rámci letních olympijských her zde byly k vidění zápasy v basketbalu a klání v gymnastice a na trampolíně.

millenium dome by Ian Paterson mala

Pohled na Millenium Dome - Autor snímku Ian Paterson

Dějiny stavby

Dějiny stavby Millennium Dome měly poměrně velmi bouřlivou a neklidnou historii. O výstavbě dómu rozhodla britská vláda v roce 1994. Celá stavba měla posloužit k velkolepé oslavě milénia a od počátku byla financována z veřejných prostředků. Millennium Dome se skutečně dostavěl v požadovaném termínu. Slavnostní otevření proběhlo prvního ledna roku 2000. Problémy však přišly velmi krátce po otevření celé grandiózní stavby, neboť velká budova nezačala na sebe vydělávat, protože návštěvnost haly byla velmi slabá. Z tohoto důvodu přešla celá stavba v roce 2005 pod křídla britských operátorů, kteří provoz velké haly financují.

Millennium Dome at night  Stuart Vickers mala

Noční pohled na osvětlenou O2 Arenu v Londýně - Autor snímku Stuart Vickers

Popis stavby

Budova od Richarda Rogerse je velmi neobvyklá, neboť má velmi zvláštní konstrukci. Jedná se o největší samostatně zastřešenou budovu na světě. Dominantou celé stavba je dvanáct žlutých sloupů, které dosahují výšky 95 metrů. Zářivě bílá střecha je vyrobena z teflonu. Průměr kruhové budovy je obdivuhodný, neboť měří 365 metrů. Interiér haly má celkovou plochu 100 tisíc metrů čtverečních a je naprosto víceúčelový, což v praxi znamená, že zde probíhají prestižní sportovní utkání, koncerty rockových a popových kapel i velké umělecké retrospektivní výstavy.

Main entrance to Arena Richard Dear mensi

Prostory vstupu do O2 Areny - Autor snímku Richard Dear

Při konání 30. letních olympijských her v Londýně byla celá stavba přejmenována na North Greenwich Arena. V útrobách haly našel na chvíli domov basketbal, gymnastika a skoky na trampolíně. Kapacita hlediště byla během letních her přizpůsobená, takže se zde vlezlo na 20 000 diváků. Millenium Dome také hostí prestižní tenisový Turnaj mistrů, který se zde pořádá v měsíci listopadu.

Další zajímavé památky Londýna, Muzeum Sherlocka Holmese, prohlídka Greenwiche – observatoř, Křižník HMS Belfast, Muzeum námořnictví, Královská námořní akademie, Westminster bridge, parlament, Big Ben, Westminster Abbey, Whitehall, Trafalgar Square, Covent Garden, Windsor Castle, British Museum, muzeum voskových figurín Madame Tussaud’s, Národní Londýnskou galerii, katedrála Sv. Pavla, procházka po jižním břehu Temže – Southbank – Tate Modern, Globe, Southwerská katedrála, London Bridge, Buckinghamský palác, pěší procházka St. James Park, Piccadily Circus, Leicester Square, čínská čtvrť, Soho, poté London Eye, cesta historickou linkou londýnského patrového červeného autobusu k Toweru, prohlídka Tower of London,Tower Bridge, Doky Sv. Kateřiny. Následuje cesta vláčkem přes čtvrť Canary Wharf do Greenwiche. Nezapomenutelný poznávací zájezd do Londýna s kvalitním průvodcem.
Sdílej článek na Facebooku

London Pass

Londýnská turistická karta

london pass3

Ušetřete na vstupném do Londýnských památek, nečekejte ve frontách, neplaťte za Londýnskou MHD. Používejte London Pass a ušetřete. S naším slevovým kódem a akční slevou ušetříte ještě víc.

Chcete vědět víc?

Jízdenky do Londýna

Kam dál?

Průvodce Londýnem na DVD

Banner

Londýn letenky

Banner

Průvodce světem

Banner