LONDÝN
          jako na dlani

Adobe Flash Player required to view this file.

Hotely Londýn

Rezervujte Londýnské hotely se slevou až 50%

Banner
22.01.12

Národní Londýnská galerie

Sdílej článek na Facebooku

 

Jednu z největších galerií světa najdete v Londýně ve čtvrti Westminster na Trafalgar square. V Londýnské galerii jsou k vidění obrazy s celé západní Evropy. Sbírka, která čítá více než dva tisíce exponátů datujících se od středověku až do počátku dvacátého století vám může nabídnout díla takových mistrů, jako byli například Monet, Van Gogh, Picasso nebo Leonardo da Vinci.

mapka národní galerie

Národní galerie vznikla zakoupením umělecké sbírky ruského emigranta Angersteina v roce 1824, na kterou uvolnila peníze vláda. Dlouhou dobu galerie sídlila právě v domě Angersteina a až s příchodem nových sbírek se galerie musela poohlédnout po nové budově. Byla to totiž jedna s podmínek dalších dárců, mezi kterými byl například Beaumont nebo Carra, ty do galerie vložili své sbírky právě s podmínkou toho, že se najde nová vhodná budova, kde budou díla vystavena.

Galerii velmi pozvedlo získání obsáhlé sbírky děl italských mistrů z období patnáctého a šestnáctého století a vrcholných děl z období renesance. Jak se galerie vyvíjela a nakupovali se nové a nové sbírky, od soukromých sběratelů a přibývali nové exponáty, které jako dary věnovali známé osobnosti tehdejší doby. V roce 1966 se vedení galerie rozhodlo přijmout a ustanovit konečnou hranici minimálního stáří obrazů, které se do národní galerie dostanou. Bylo tak ustanoveno že v národní galerii mohou být vystaveny jen obrazy, které vznikli před rokem 1900. Pár mladších obrazů se proto muselo přesunout do galerie Tate, kde je najdete dodnes.

Vstupné do národní galerie.

Národní galerie v Londýně má vstupné pro veřejnost zdarma, zpoplatněné jsou jen speciální akce a některé programy. Otevírací doba galerie:
Národní galerie v Londýně má otevřeno pro veřejnost denně od 10:00 do 18:00 s výjimkou pátku kdy je otevřeno od 10:00 až do 21:00 hodin. Galerie má v celém roce zavřeno jen ve svátek a to 24. až 26. prosince a pak na nový rok to jest 1. ledna.

Jak je galerie připravena na návštěvu hendikepovaných návštěvníků?

Do galerie se pohodlně dostanou i návštěvníci s hendikepem, galerie má čtyři ze svých vchodů uzpůsobeny pro invalidní vozíčky a kočárky, to samé platí i o toaletách. Galerie nabízí pro držitele průkazů ztp možnost parkování před galerií. Pro zrakově postižené má galerie připravenu speciální prohlídku s využitím náhledů děl upravených pro hmatové vnímání. Na své si tu přijdou i návštěvníci se sluchovým postiženým, pro ně je kompletně celá prohlídka galerie překládána do znakové řeči.

Jak se v galerii chovat?

Národní galerie má samozřejmě pár základních pravidel, kterými se návštěvníci musejí řídit, aby nebyli vyvedeni ven. Celá galerie je monitorována kamerovým systémem a tak je chování návštěvníků nepřetržitě pod dohledem. V galerii je zakázáno zejména kouření, nesmí se zde telefonovat ani jinak používat mobilní telefon, dále je zde přísný zákaz fotografování a pak také zákaz konzumace jakéhokoliv jídla. Pravidla a zákazy, které v galerii platí, jsou vcelku logická a neměl by být pro nikoho problém je dodržet.

Nabízí galerie programy pro návštěvníky?

Ano samozřejmě, galerie nabízí pro své návštěvníky řadu programů, jedná se například o "audio tours" program kde vás celou galerií, nebo vybraným úsekem provede průvodce v podobě audio nahrávky, kterou vám galerie zapůjčí i se zařízením které vám audio průvodce bude přehrávat, stačí jen nasadit sluchátka a můžete vyrazit. Další z oblíbených programů je "Sketching" vezměte si sebou blok nebo skicák a tužku nebo pero a malujte si v galerii obrazy, které se vám líbí. Motivační kreslící program národní galerie v Londýně. Velmi oblíbené jsou také sobotní rodinné akce, pro děti, kreslení a povídání si o dílech a o umění, vezměte proto svoje děti sebou do národní galerie v Londýně. Galerie nabízí pro své návštěvníky i odpočinkové prostory, najdete zde místa pro občerstvení a odpočinek, můžete v klidu debatovat u kávy, nebo u drinku nad vystavenými obrazy. Občerstvení je připraveno u pro účastníky dětských programů.

Galerie je rozdělena tematický podle doby a autorů, na rozdělení galerie a informace o umístění jednotlivých expozic se podívejte na přiložený plánek galerie.

Plánek expozic v galerii.

Poznávacá zájezd s prohlídkou národní Londýnské galerie, autobusový zájezd na pět dnů. Na tomto poznávacím zájezdu budete mít možnost vidět nejen národní galerii, ale také prohlídku Greenwiche – observatoř, Muzeum námořnictví, Královská námořní akademie, Westminster bridge, parlament, Big Ben, Westminster Abbey, Whitehall, Trafalgar Square, Covent Garden, Windsor Castle, British Museum, muzeum voskových figurín Madame Tussaud’s, Baker Street – dům Sherloka Holmese, katedrála Sv. Pavla, procházka po jižním břehu Temže – Southbank – Tate Modern, Globe, Southwerská katedrála, London Bridge, Buckinghamský palác, pěší procházka St. James Park, Piccadily Circus, Leicester Square, čínská čtvrť, Soho, poté London Eye, cesta historickou linkou londýnského patrového červeného autobusu k Toweru, prohlídka Tower of London,Tower Bridge, Doky Sv. Kateřiny. Následuje cesta vláčkem přes čtvrť Canary Wharf do Greenwiche. Nezapomenutelný poznávací zájezd do Londýna s kvalitním průvodcem.
Sdílej článek na Facebooku

Jízdenky do Londýna

Kam dál?

Můžete navštívit

Vaše reklama u nás?

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Průvodce Londýnem na DVD

Banner

Londýn letenky

Banner

Průvodce světem

Banner