LONDÝN
          jako na dlani

Adobe Flash Player required to view this file.

Nechcete čekat ve frontě u pokladny a chcete mít vstup zdarma? Potom si přečtěte o Londýnské turistické kartě London Pass a ušetřete v září dalších 6%

Chcete vědět víc?

Průvodce Londýnem

Banner

Hotely Londýn

Rezervujte Londýnské hotely se slevou až 50%

Banner

Máme pro Vás dobrou zprávu, pro naše návštěvníky jsme získali pěknou slevu na kartu London Pass platnou až do konce září. + nová sleva až 20% do 15.9.2016!

Chcete vědět víc?

21.04.13

Shakespeare's Globe Theatre

Sdílej článek na Facebooku

Shakespearovo Globe divadlo je bezesporu velmi originální divadlo. Bylo postaveno na Bankside na jižním břehu řeky Temže v londýnském Southwarku. Slavný anglický spisovatel William Shakespeare se na výstavě divadla sám podílel, neboť divadelní budova mu společně s jeho společníky patřila.

Dějiny budovy

Shakespearovo divadlo bylo postaveno docela v krátké době. Stavba totiž netrvala ani jeden kalendářní rok. Provoz divadla byl zahájen v roce 1599. První hry, které se v divadle hrály, byly Shakespearovy hry. První hra se jmenovala Jindřich V., druhá pak byla komedie s názvem Jak se vám líbí. V době svého vzniku bylo divadlo velmi hojně navštěvováno, neboť byl to druh zábavy, který byl v tehdejším Londýně velmi populární a žádaný. Na Shakespearovy hry chodila dokonce londýnská šlechta. Shakespearovo divadlo bylo velmi populární také proto, že se hrálo v krásných a honosných výpravných kostýmech.

Globe Theatre London

Pohled na divadlo zvenčí

Popis divadla

Divadlo Globe bylo ve své době majestátní, neboť mělo tři honosné galerie k sezení. K tomu všemu se mohlo ještě pyšnit pěknou arénou a jevištěm s extra lóží pro královnu. Na galeriích samozřejmě seděla bohatá a významná šlechta. Pokud zde zbylo místo, mohli zde také sedět bohatí a vlivní měšťané a řemeslníci. Místní chudina stála pro změnu v jámě nebo v aréně.
Panovnice Alžběta svou královskou lóži využívala pravidelně. Divadelní hry, zejména ty od Shakespeara, měla v oblibě. Zájem samotné královny podrželo divadlo v době, kdy ho londýnští radní chtěli uzavřít. Co se však nepovedlo nevraživým londýnským úředníkům, dokázal roku 1613 velký požár, který divadlo Globe zničil. Divadlo, které kompletně celé vyhořelo, bylo v krátké době opětovně postaveno. Divadlo však nevydrželo příliš dlouho, neboť bylo roku 1642 zbořeno fanatickými puritány.

The Globe audience

Audience v divadle Williama Shakespeara

Nové divadlo Globe

Divadlo Globe bylo znovu postaveno teprve v sedmdesátých letech minulého století. Stavba se protáhla na několik let a stála státní kasu zhruba padesát milionů liber. Budova divadla je věrnou historickou kopií starého divadla Globe. Při stavbě divadla bylo použito cedrového dřeva, střecha byla pro změnu vybudována z norfolkského rákosu. Interiér divadla nabízí celkem pět set sedících míst pro diváky. Divadlo Globe není jen věrnou kopií starého divadla, vyrostlo rovněž na totožném místě jako v Shakespearových časech, tj. na břehu řeky Temže, na Bankside v Southwarku. K divadlu se dostanete londýnským metrem, stačí pouze vysednout na stanici metra London Bridge a pak jít pěšky.

Další zajímavé památky Londýna, Muzeum Sherlocka Holmese, prohlídka Greenwiche – observatoř, Křižník HMS Belfast, Muzeum námořnictví, Královská námořní akademie, Westminster bridge, parlament, Big Ben, Westminster Abbey, Whitehall, Trafalgar Square, Covent Garden, Windsor Castle, British Museum, muzeum voskových figurín Madame Tussaud’s, Národní Londýnskou galerii, katedrála Sv. Pavla, procházka po jižním břehu Temže – Southbank – Tate Modern, Globe, Southwerská katedrála, London Bridge, Buckinghamský palác, pěší procházka St. James Park, Piccadily Circus, Leicester Square, čínská čtvrť, Soho, poté London Eye, cesta historickou linkou londýnského patrového červeného autobusu k Toweru, prohlídka Tower of London,Tower Bridge, Doky Sv. Kateřiny. Následuje cesta vláčkem přes čtvrť Canary Wharf do Greenwiche. Nezapomenutelný poznávací zájezd do Londýna s kvalitním průvodcem.
Sdílej článek na Facebooku

London Pass

Londýnská turistická karta

london pass3

Ušetřete na vstupném do Londýnských památek, nečekejte ve frontách, neplaťte za Londýnskou MHD. Používejte London Pass a ušetřete. S naším slevovým kódem a akční slevou ušetříte ještě víc.

Chcete vědět víc?

Jízdenky do Londýna

Kam dál?

Průvodce Londýnem na DVD

Banner

Londýn letenky

Banner

Průvodce světem

Banner