LONDÝN
          jako na dlani

Adobe Flash Player required to view this file.

Hotely Londýn

Rezervujte Londýnské hotely se slevou až 50%

Banner
22.01.13

Sherlock Holmes

Sdílej článek na Facebooku

Sherlock Holmes byl anglický gentleman, který s oblibou kouřil dýmku a hrál na housle. Vedle těchto dvou koníčků rád řešil zapeklité a velmi komplikované případy, čímž si vysloužil nálepku jednoho z nejpopulárnějších literárních detektivů na světě.

Vznik Sherlocka Holmese

Duchovním otcem anglického geniálního detektiva byl spisovatel Sir Arthur Conan Doyle, který žil v letech 1859 až 1930. Sir Arthur Conan Doyle napsal o Sherlockovi celkem 4 romány a 56 povídek. Postavička geniálního detektiva vznikla v roce 1882. Od této doby se stále těší velké popularitě a oblibě na celém světě. Ani v dnešní moderní době neztrácí Sherlock Holmes na své popularitě, neboť byly před nedávnem s Sherlockem Holmesem v hlavní roli natočeny dva velmi úspěšné filmy.

holmes 2

Sherlock Holmes a ti druzí

Sherlock Holmes je sice geniální detektiv, ale neobejde se bez věrného přítele doktora Johna Watsona. Doktor Watson stojí věrně při Sherlockovi, kdykoli anglický génius řeší nějaký zapeklitý případ. K dalším poznávacím rysům Sherlocka Holmese patří jeho bydliště, které se vyskytuje na Baker Street 221b v Londýně. Sherlock Holmes však tento byt nikdy nevlastnil, byl tam pouze v nájmu u paní Hudsonové. V současné době je z tohoto bytu uděláno muzeum Sherlocka Holmese, které je hojně navštěvováno. Skalním fanouškům a příznivcům populárního Sherlocka Holmese se říká "holmesologové".

Sherlock Holmes se nikdy nevzdává

Sherlock Holmes má některé nepostradatelné předměty, na které nedá dopustit. Mezi těmito předměty jsou zcela jistě jeho lupa a typicky kostkovaná čepice. Chemické pokusy jsou rovněž známé pro tohoto neúnavného vyšetřovatele, který často pracoval na vlastní pěst.
Osud Sherlocka Holmese je nesmrtelný. V detektivním příběhu Poslední případ ho sice spisovatel Doyle nechává zemřít ve vodopádu, nicméně Sherlock později opět vstává z mrtvých. Pod enormním tlakem fanoušků musel Conan Doyle rezignovat a roku 1903 píše povídku Prázdný dům, ve které se geniální Sherlock Holmes znovu vrací na scénu.

Knižní Sherlock Holmes

Sherlock Holmes se objevuje ve 4 románech a 56 povídkách. Zde jsou názvy aspoň některých titulů, kde Sherlock vystupuje: Studie v šarlatové, Podpis čtyř, Skandál v Čechách, Spolek ryšavců, Pes baskervilský, Případ totožnosti, Záhada Boscomského údolí, Tančící figuríny, Prázdný dům a Poslední případ.

Filmový Sherlock Holmes

Postava Sherlocka Holmese byla rovněž mnohokrát filmově ztvárněna. Poslední film s Sherlockem Holmesem v hlavní roli se jmenoval Sherlock Holmes Hra stínů a titulní roli si v tomto filmu zahrál herec Robert Dawney junior.

 

Sdílej článek na Facebooku

Nechcete platit vstupné?

london_passNechcete čekat ve frontě u pokladny a chcete mít vstup zdarma? Potom si přečtěte o Londýnské turistické kartě London Pass a London Travelcard a ušetřete na vstupném do památek.

Chcete vědět víc?

Průvodce Londýnem na DVD

Banner

Londýn letenky

Banner

Průvodce světem

Banner