LONDÝN
          jako na dlani

Adobe Flash Player required to view this file.

Nechcete čekat ve frontě u pokladny a chcete mít vstup zdarma? Potom si přečtěte o Londýnské turistické kartě London Pass a ušetřete v září dalších 6%

Chcete vědět víc?

Průvodce Londýnem

Banner

Hotely Londýn

Rezervujte Londýnské hotely se slevou až 50%

Banner

Máme pro Vás dobrou zprávu, pro naše návštěvníky jsme získali pěknou slevu na kartu London Pass platnou až do konce září. + nová sleva až 20% do 15.9.2016!

Chcete vědět víc?

30.01.12

Westminsterské opatství

Sdílej článek na Facebooku

 

Zajímavosti • Kudy k opatství • Otevírací dobaCena vstupného

Krásný gotický kostel, zapsaný na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, nacházející se kousek od řeky Temže, je velice oblíbenou historickou památkou Londýna. Církev se obrovsky zapsala do historie Anglie, jednou z věcí, kterou lze považovat za takové to zapsání do historie, je i stavba Westminsterského opatství. Opatství totiž slouží i jako hrobka mnohých panovníků, státníků, básníků, kněžích ale i hrdinů a najdeme zde hrobky takových historických ikon, jakými jsou Charles Dickens, Charles Darwin nebo Geoffrey Chaucer. Ostatky krále Edwarda, který opatství v roce 1065 nechal vysvětit, byly pohřbeny přímo před hlavním oltářem kostela, v roce 1161 byly přesunuty do nového hrobu.

Westminsterské opatství.

Opatství se stalo tak velkou historickou ikonou, že jej panovníci používají léta jako korunovační místo, nebo místo královských svateb. Od roku 1066 byli všichni angličtí králové s výjimkou třech, korunování v opatství Westminsterském. Korunovaci zde tradičně provádí arcibiskup a Westminsterské opatství se stará i o korunovační křeslo, na němž korunovaný panovník sedí. V opatství se událo mnoho významných historických událostí, zmíníme li například královské svatby, první byli v opatství oddáni již v roce 1100 král Jindřich I a princezna Matylda Skotská, následování dalšími panovníky. V roce 1290 to byla Johana dcera Eduarda I a Gilbert hrabě z Gloucerteru. Královské svatby se v opatství konají dodnes a nebylo tomu jinak i při té poslední kdy zde byli v dubnu 2011 oddáni i princ William a Catherine Middleton.

Opatství bylo dlouhá léta jedním ze třech míst určených v Anglii ke studiu, po Oxfordu a Cambridgi to bylo poslední místo, kde se studovala a překládala například bible a to konkrétně část starého zákona. Proto najdeme v opatství velmi cenné sbírky historických dokumentů, knih a rukopisů, které slouží k dalšímu výzkumu a studiu historie. V opatství najdete také více než šest stovek památek jako například sbírku sousoší. V roce 1993 zde byl odhalen a zpřístupněn veřejnosti i památník Československých vojáků a letců, kteří zde bojovali za druhé světové války.

Westminsterské opatství.

Opatství se samozřejmě za ta léta hodně změnilo, respektive rozšířilo a tak se z původně jednoho malého kostela založeného králem Edwardem a vysvěceného roku 1065, z něhož se dochovaly jen kulaté oblouky a masivní sloupy stalo, velké a rozlehlé opatství. V polovině třináctého století se rozhodl tehdejší král Jindřich III přestavět klášter do novogotické podoby po vzoru světových katedrál. V roce 1269 byl po rekonstrukci kostel znovu vysvěcen. Další zajímavou přístavbu provedl Jindřich VII, jedná se o kapli s klenutou střechou, kterou vyzdobil italský sochař Pietro Torrigiano, kaple byla vysvěcena v roce 1516. Během dvou dalších století k opatství přibyli dvě západní věže, postavená podle návrhu Hicholase Hawksmoora ve stylu rané novogotiky.

Co zajímavého v opatství uvidím?

Zahrady v Opatství.
K dispozici jsou tři původní zahrady ve Westminsteru, každá ze zahrad plnila jiný účel a každá je unikátní. Jedna ze zahrad poskytovala odpočinek pro oči a mysl mnichů, malá klášterní zahrada s fontánou byla určena k rekonvalescenci po nemoci a poslední ze zahrad sloužila pro pěstování léčivých bylin a potravin pro obecné blaho obyvatel opatství.

Muzeum.
Muzeum Westminsterského opatství nabízí veřejnosti ke zhlédnutí unikátní sbírku královských obrazů, pohřební obrazy a další poklady z období kolem třináctého století. Velice unikátní jsou například věci krále Jindřicha V použité při jeho pohřbu v roce 1422, meč, přilba a štít. Jako další exponáty zde můžete vidět repliky korunovačních klenotů, korunovační židle nebo brnění.

Jak se dostanu do opatství Westminster?

Opatství se nachází v centru Londýna vedle Big Benu. Jako přístupové body můžeme zvolit dvě železniční stanice, dvě stanice Londýnského metra a stanici autobusu, která je pouhých 150 metrů. Nejblíže máme tedy stanici metra St. James Park a stanici Westminster dále pak vlakové nádraží Charing Cross.
Pokud byste chtěli na návštěvu opatství jet autem, vězte, že opatství nemá vlastní parkoviště, auto musíte nechat na parkovišti vzdáleném cca 200 metrů jižně od opatství na ulici College Street. Parkoviště nese název Abingdon Car Park.Pokud pojedete do Westminsteru  na prohlídku a máte sebou člena skupiny který je invalidní, prostudujte detailně přístup do kostela a možnosti prohlídky pro tělesně postižené, na této adrese najdete opravdu mimořádně detailní popis pro tělesně postižené návštěvníky.

Dále nezapomeňte že, některé části opatství jsou nedostatečně osvětlené, je třeba na prohlídku zvolit i vhodnou obuv, neb místy jsou podlahy původní a nerovné. Do některých kaplí vedou opravdu nízké a úzké dveře. Návštěvníci, kteří hodlají vzít do opatství na prohlídku také své děti, upozorňujeme, že návštěva opatství není vhodná pro děti předškolního věku. Dále nezapomínejte, že jakékoli fotografování a filmování není povoleno v žádné části opatství. Máte ale možnost si v obchodech se suvenýry zakoupit obrazové materiály.

Kdy mají v opatství Westminster otevřeno?

Opatství má otevřeno každý den v týdnu mimo neděle kdy jsou v opatství bohoslužby a další významné akce. V týdnu můžete navštívit opatství denně od 9:30 až do 15:30, v pátek můžete opatství navštívit jen do 14:30 a ve středu je otevírací doba prodloužena až do 18:00.

Kolik stojí vstupné do Opatství Westminster?

Vstupenky do Opatství Westminster jsou rozděleny dle věku návštěvníků a také podle počtu návštěvníků.Jednotlivé vstupné pro dospělého stojí 16 liber, děti školou povinné od 11 do 18 let platí vstupné 6 liber anebo můžete zakoupit rodinnou vstupenku za 32 liber pro dva dospělé a jedno dítě anebo za 38 liber pro dva dospělé a dvě děti.
Pokud přijdete ve skupině 18 studentů a budete sebou mít studentské průkazky, budete platit 13 liber za osobu. Každý platící návštěvník dostává v ceně audio průvodce.Tělesně postižení návštěvníci na invalidním vozíku a jejich doprovod mají vstup zdarma.

Poznávacá zájezd s prohlídkou Westminsterského opatství, autobusový zájezd na pět dnů. Na tomto poznávacím zájezdu budete mít možnost vidět nejen opatství Westminster, ale také prohlídku Greenwiche – observatoř, Muzeum námořnictví, Královská námořní akademie, Westminster bridge, parlament, Big Ben, Windsor Castle, Whitehall, Trafalgar Square, Covent Garden, National Galery, British Museum, muzeum voskových figurín Madame Tussaud’s, Baker Street – dům Sherloka Holmese, katedrála Sv. Pavla, procházka po jižním břehu Temže – Southbank – Tate Modern, Globe, Southwerská katedrála, London Bridge, Buckinghamský palác, pěší procházka St. James Park, Piccadily Circus, Leicester Square, čínská čtvrť, Soho, poté London Eye, cesta historickou linkou londýnského patrového červeného autobusu k Toweru, prohlídka Tower of London,Tower Bridge, Doky Sv. Kateřiny. Následuje cesta vláčkem přes čtvrť Canary Wharf do Greenwiche. Nezapomenutelný poznávací zájezd do Londýna s kvalitním průvodcem.

 

Sdílej článek na Facebooku

London Pass

Londýnská turistická karta

london pass3

Ušetřete na vstupném do Londýnských památek, nečekejte ve frontách, neplaťte za Londýnskou MHD. Používejte London Pass a ušetřete. S naším slevovým kódem a akční slevou ušetříte ještě víc.

Chcete vědět víc?

Jízdenky do Londýna

Kam dál?

Můžete navštívit

Vaše reklama u nás?

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Průvodce Londýnem na DVD

Banner

Londýn letenky

Banner

Průvodce světem

Banner