LONDÝN
          jako na dlani

Adobe Flash Player required to view this file.

Nechcete čekat ve frontě u pokladny a chcete mít vstup zdarma? Potom si přečtěte o Londýnské turistické kartě London Pass a ušetřete v září dalších 6%

Chcete vědět víc?

Průvodce Londýnem

Banner

Hotely Londýn

Rezervujte Londýnské hotely se slevou až 50%

Banner

Máme pro Vás dobrou zprávu, pro naše návštěvníky jsme získali pěknou slevu na kartu London Pass platnou až do konce září. + nová sleva až 20% do 15.9.2016!

Chcete vědět víc?

16.05.12

Windsor Castle

Sdílej článek na Facebooku

Zámek Windsor, přesným jménem Windsor Castle je největší a nejstarší obývaný hrad světa. Tak jako v České republice sídlí prezident na Pražském hradě, v Anglii sídlí královna právě na hradě Windsor, na kterém vítá všechny oficiální i neoficiální návštěvy. Panovníci zde sídlí již více než 900 let. K hradu patří i rozsáhlý zámecký park o rozloze 26 akrů. Mohutné věže a opevnění dělají z hradu doslova nedobytnou tvrz. Při pohledu na kulatou věž uvidíte britskou vlajku, nebo královskou standartu – ta značí, že je královna přítomna.

Historie hradu sahá více než 1000 let zpět, do 11. století. Právě v této době ho založil Vilém Dobyvatel. Hrad mohl díky své poloze chránit západní přístup k hlavnímu městu, a zároveň byl pouze hodinu cesty od londýnské pevnosti Tower, kde v té době bylo sídlo anglických panovníků. V průběhu let se hrad postupně měnil a rozrůstal, v závislosti na jeho majiteli a současném architektonickém slohu. Přesto zůstala většina vnějších hradeb, věží a valů na svém místě tak, jak je nechal Vilém Dobyvatel postavit.

O dnešní vzhled hradu se postarali Karel II. a Jiří IV. Karel II. se rozhodl z Windsoru vytvořit co nejokázalejší a nejkrásnější hrad, který kdy v Anglii byl. Vytvořil zcela nové části, kde vybudoval státní apartmá, která byla zdobena stropními malbami a řezbářským uměním. Jiří IV. Byl milovníkem umění a vkusných dekorací, které se z velké části zachovali až do dnešní doby. Ve 20. Století Windsor zachvátil velký požár, při kterém bylo poškozeno více než 100 místností. Ihned se rozběhly akce na jeho záchranu a během pěti let byl hrad navrácen do své původní podoby a krásy. Zajímavostí je, že většina financí na opravu plynula ze vstupného do královských pokojů v Buckinghamském paláci, které nechala královna zpřístupnit v červenci a srpnu každého roku.

Při prohlídce tohoto anglického skvostu by vaší pozornosti neměli uniknout Státní apartmány, ve kterých naleznete umělecká díla od Rembranta či Rubense, nebo slavný trojportrét Karla I. V kapli Sv. Jiří najdete ty nejlepší ukázky církevní gotické architektury na území Anglie. Výstavba kaple byla započata v roce 1475 a trvala celých 50 let. V kapli jsou dále uloženy ostatky 10 anglických panovníků a ona sama je duchovním domovem nejvyššího britského rytířského řádu – tzv. Podvazkového řádu. Těsně za ní naleznete vstup do Albertovy kaple, která byla postavena na rozkaz královny Viktorie, k uctění svého manžela Alberta. Světovou raritou je Queen Mary´s Dolls´ House – domeček pro panenky, který vytvořil Sir Edwin Lutyens jako dar královně Mary v roce 1924. V současné době patří mezi nejvyhledávanější místo z celého hradu.

Ať už při vaší prohlídce dáte přednost čemukoliv, neměli byste si nechat uniknout tradiční výměnu hradní stráže. Ta se odehrává každý den kromě neděle přesně v 11:00.

Kdy mají ve Windsoru otevřeno?

Otevírací doba je různá a to podle ročního období:
Od března do října je otevřeno od 9:45 do 17:15 a poslední vstup je povolen do 16:00, v období od listopadu do února je otevřeno od 9:45 do 16:15 a poslední návštěva bude vpuštěna v 15:00.

Celý hrad Windsor je uzavřen 25 a 26 prosince na vánoční svátky, dále pak 30 března, 6 dubna, 19 května, 18 června, 2, 4, 5, 7, 11 a 12 srpna a 10 září, kaple St Georges je uzavřena vždy v neděli. Protože je hrad používán jako královské sídlo, mohou být jeho návštěvní hodiny za jistých okolností pozměněny.

Jak se dostat na hrad Windsor?

Nejlépe vlakem a to přímo z Londýnského nádraží Paddington, cesta vlakem trvá asi 30 minut a za cestu tam a zpět zaplatíte necelých 10 liber.

Kolik stojí vstupné do hradu Windsor?

Vstupné do hradu Windsor pro dospělého stojí 17 liber, děti však platí snížené vstupné a to 11,20 liber. Vstup můžete mít zdarma v případě použití Londýnské turistické karty London pass, s použitím karty Travel card ušetříte i těch 10 liber za vlak, na cestu tam a zpět.

Poznávacá zájezd s prohlídkou hradu Windsor, autobusový zájezd na pět dnů. Na tomto poznávacím zájezdu budete mít možnost vidět nejen hrad Windsor, ale také prohlídku Greenwiche – observatoř, Muzeum námořnictví, Královská námořní akademie, Westminster bridge, parlament, Big Ben, Westminster Abbey, Whitehall, Trafalgar Square, Covent Garden, National Galery, British Museum, muzeum voskových figurín Madame Tussaud’s, Baker Street – dům Sherloka Holmese, katedrála Sv. Pavla, procházka po jižním břehu Temže – Southbank – Tate Modern, Globe, Southwerská katedrála, London Bridge, Buckinghamský palác, pěší procházka St. James Park, Piccadily Circus, Leicester Square, čínská čtvrť, Soho, poté London Eye, cesta historickou linkou londýnského patrového červeného autobusu k Toweru, prohlídka Tower of London,Tower Bridge, Doky Sv. Kateřiny. Následuje cesta vláčkem přes čtvrť Canary Wharf do Greenwiche. Nezapomenutelný poznávací zájezd do Londýna s kvalitním průvodcem.

Letecky do Londýna s volným programem


 

Sdílej článek na Facebooku

London Pass

Londýnská turistická karta

london pass3

Ušetřete na vstupném do Londýnských památek, nečekejte ve frontách, neplaťte za Londýnskou MHD. Používejte London Pass a ušetřete. S naším slevovým kódem a akční slevou ušetříte ještě víc.

Chcete vědět víc?

Průvodce Londýnem na DVD

Banner

Londýn letenky

Banner

Průvodce světem

Banner