LONDÝN
          jako na dlani

Adobe Flash Player required to view this file.

Nechcete čekat ve frontě u pokladny a chcete mít vstup zdarma? Potom si přečtěte o Londýnské turistické kartě London Pass a ušetřete v září dalších 6%

Chcete vědět víc?

Průvodce Londýnem

Banner

Hotely Londýn

Rezervujte Londýnské hotely se slevou až 50%

Banner

Máme pro Vás dobrou zprávu, pro naše návštěvníky jsme získali pěknou slevu na kartu London Pass platnou až do konce září. + nová sleva až 20% do 15.9.2016!

Chcete vědět víc?

26.02.12

Železniční doprava v Londýně.

Sdílej článek na Facebooku

Doprava v Londýně a celý dopravní systém tohoto velkoměsta je jedním z nejstarších a největších dopravních systémů světa. Celá infrastruktura se skládá z několika článků, zahrnujících nejen klasické prostředky dopravy, ale také nové méně známé prostředky, jako jsou automatické samoobslužné vlaky, nebo přepravní automatické automobily. Londýnský dopravní systém je jakýsi rozbočovač celé dopravní infrastruktury v Anglii, napojení silniční a železniční sítě na celostátní linky a velice hustá letecká doprava soustřeďující se na jedno z největších letišť světa, na letiště Heathrow dělají z Londýna opravdové národní dopravní centrum. Velice hustá a rozsáhlá veřejná dopravní síť je spravována zčásti městem a z části také velkými společnostmi jako je například TfL (Transport for London) která spravuje většinu veřejné dopravy v Londýně, včetně metra, Londýnských autobusů, DLR a dalších.

Metro a lehká železnice.

Mimo národní železniční síť jsou v Londýně pod správou TfL další dvě železnice a těmi je Londýnské metro a DLR. DLR je Docklands Light Railway, která působí především ve střední, východní a jihovýchodní části Londýna. Železniční doprava zajišťuje také přepravu obrovského množství lidí, kteří dojíždějí z předměstí Londýna do centra. Pokud pro cestování po Londýně zvolíte některou ze železnic, musíte počítat s jistým zdržením v případě, že budete muset přestupovat, ne jinou formu městské dopravy. Tyto spoje na sebe totiž nenavazují, zdržení ale není velké, neboť pravidelné linky jezdí opravdu velice často.

Londýnské metro, zvané lidově TUBE.

Pro metro se v Londýně zažil hovorový název Tube, Londýnské metro je nejstarší metro na světě a tento systém se datuje již od roku 1863. Od těch dob se samozřejmě metro změnilo a v dnešní době Londýnské metro přepraví každý den na 3 miliony cestujících. Londýnské metro "Underground" má 11 linek, z nichž je většina propojena až na předměstí Londýna a jedná se tedy o jednu z nejlepších variant cestování po Londýně.

Docklands Light Railway neboli DLR.

DLR je automatizovaný lehký železniční systém, který slouží v přepravě cestujících hlavně v oblasti východního Londýna a vhodně tak doplňuje Londýnské metro. První linky lehké železnice DLR byli spuštěny v roce 1987 a díky úspěchu této železnice, se systém již několikrát rozšířil a nyní má 5 hlavních větví.

V Londýně můžete narazit ještě na jeden automatický systém přepravy cestujících, je jím moderní systém ULTra. Takzvané osobní "lusky", které se používají na letišti Heathrow a jsou pro cestující zcela zdarma, jsou menší přepravní vozidla tvarem připomínající fazoli, nebo lusk a jsou úplně bez řidiče. Po zavedení těchto automatických vozidel na letišti, se doba za kterou cestující dojeli od terminálů tam kam potřebovali, zkrátila z 20 minut na skvělých 5 minut. Systém také ušetří značné množství energie a je o celých 50 % úspornější než klasické autobusy.

Tramvaje v Londýně.

Londýnský systém tramvajové dopravy je vskutku unikát, je to nejstarší dochovaný tramvajový systém na světě, jehož počátek se datuje již v dobách viktoriánských a dodnes zůstává největší světovou tramvajovou sítí. V polovině dvacátého století se tramvajová doprava začala trochu omezovat a některé linky nahradilo právě metro a DLR. Některé linky, například v částech západní a severozápadní Londýn, byly nahrazeny trolejbusy. Válkou poničený Londýn byl pro tramvajovou dopravu velkým milníkem, místo oprav se spousta linek přebudovala na linky autobusové a trolejbusové. Dnešní Tramlink je moderní systém, který nabízí komfortní cestování po Londýně novými nízkopodlažními vozy. Tramlink přepravuje cestující hlavně v jižním Londýně.

Vlaková doprava a železniční síť.

Londýn je ústředním bodem Britské národní železniční sítě a disponuje 14 stanicemi, které poskytují kombinovanou dopravu spojující svozové vlaky pro dojíždění z předměstí, mezinárodní vlakovou dopravu a letištní spoje. Z geologických důvodů není možné, aby například metro bylo v celém Londýně, tam kde to možné není, nahrazují metro právě tyto železniční linky, kde jezdí svozové soupravy, vlaky, jenž vozí dojíždějící cestující z okrajových částí Londýna do centra. Tyto železniční spoje jsou většinou provozovány soukromími společnostmi a fungují jako další doplněk Londýnské městské dopravy. Příměstská železnice v Londýně, patří spolu s Pařížskou železnicí k nejrušnějším a největším v Evropě a jako svozová linka pro okolní metropolitní oblasti se velmi osvědčila.

Železniční doprava v Londýně je na velmi dobré úrovni a kombinací zmíněných linek DLR, metra, tramvají nebo železničních vlaků můžete velice pohodlně po Londýně cestovat. Odjezdové časy jednotlivých linek a jejich propojení je také velmi dobré, nemusíte mít proto strach že byste někde museli čekat delší dobu na nějaký spoj. Pokud budete navíc kombinovat železniční přepravu se silniční, nebudete mít s cestováním po Londýně problém.

Letecky do Londýna s volným programem
Sdílej článek na Facebooku

london_pass Nechcete utrácet za lístky na Londýnskou MHD? Potom si přečtěte o Londýnské turistické kartě London Travelcard a ušetřete za cestování po Londýně.

Chcete vědět víc?

Jízdenky do Londýna

Kam dál?

Můžete navštívit

Vaše reklama u nás?

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Průvodce Londýnem na DVD

Banner

Londýn letenky

Banner

Průvodce světem

Banner